Janka Sláviková

Všeobecné informácie o produkte/produktoch:

Drevené šperky

Drevené náušnice a prívesky sú vyšívané krížikovým stehom. Ornamenty na nich pochádzajú z Leštianskeho kroja (z oplecka, rukávcov, či čepca). Obec Lešť patrí do oblasti historického Novohradu a zanikla v 50-tych rokoch minulého storočia. Zaujímavosťou je, že na šperkoch sú aplikované len malé časti - útržky z ľudového motívu, vďaka čomu môže byť vytvorené ešte obrovské množstvo spomínaných náušníc a príveskov :) . Ide o jedinečný a netradičný nápad zdobenia drevených šperkov vyšívaním. Maximálna dĺžka prívesku je 6 cm a šírka 4 cm, okrúhle prívesky majú priemer 4 cm a 5,5 cm a sú zavesené na saténovej stužke alebo bižutérnej retiazke. Rozmery náušníc sa pohybujú od 4 cm do  5,5 cm. Na vyšívanie sú použité farebné mulinky. Najčastejšou farebnou kombináciou sú variácie bielej, modrej a červenej, no podľa želania zákazníka sa dajú nakombinovať rôzne farby. 

Textil

Originálne tašky sú vytvorené zo starých a nepotrebných "riflí", čím sú šetrné k našej prírode :) . Vycifrované ručne vyšívanou krížikovou výšivkou s autentickým ornamentom z čepca pochádzajúceho z oblasti historického Novohradu (obci Lešť). Dozdobené čipkou, či hadovkou. Priestranné kabelky sú zhotovené, najčastejšie, s jedným vnútorným a druhým vonkajším vreckom na zips a jedným otvoreným vnútorným vreckom. Šalamúnskou vychytávkou je aj pútko s karabínkou (na ktoré sa zacvaknú kľúče a nemusíte ich hľadať po celej kabelke :D ), samozrejmosťou je nastaviteľné pútko na kabelke. Veľkosti kabeliek sú rôzne (A4 a väčšie) a dajú sa prispôsobiť požiadavkám zákazníkov. Farebné kombinácie priadzí použitých na výšivku sa tiež dajú zvoliť podľa želaní zákazníkov. Kabelky  je možné prať na 30 stupňoch s oblečením podobnej farby.

Ľudové vzory vyšívané "krížikom" z oblasti Novohradu, chce Janka do budúcnosti použiť aj na rôzny iný textil a odevy ako napríklad výšivku na košeli, či sukni, šatách. Veď fantázii sa medze nekladú ;) .     

Informácie o výrobcovi

Janka Sláviková je už od roku 2014 majiteľka "sekáčika" - Mili obchodík, ktorého názov je aj jej vlastnou značkou. Venuje sa v ňom tvorbe "recyklovaného folklóru" a uprecyklácii. Rada spája súčasný odev s ľudovými prvkami. Cení si naše tradície, šikovné ruky, obdivuhodnú tvorivosť a nápady našich starých materí, pričom sú tieto kúsky (či už oblečenie alebo doplnky) určené na každodenné nosenie. Dáva nového ducha už starým kusom oblečenia, alebo ho pretvorí na úplne niečo iné :D. Okrem toho vyšíva a pečie z "fimo" hmoty (náušničky, prstene, náhrdelníky, či tabuľky na dvere). Spája rôzne materiály a techniky v dokonalý celok. Je to srdečná osôbka s vynikajúcim citom pre detail a krásu. Dokáže vytvárať úplné drobotinky - v ornamentoch, či naozaj malinkých detailoch, ktoré robia jej diela hravými a úplnými.

K tvorbe priúča aj detičky, či "dospelákov" vďaka organizovaniu kreatívnych kurzov a tvorivých dielní priamo v obchodíku, alebo (pokiaľ to počasie dovolí :D ) na kúzelnom dvore pred ním.  

Predajné miesto:
Kamenný obchod - Mili obchodík (T.G.Masaryka 15, Lučenec).

Ďalšie predajné miesta:

Môžete ju kontaktovať priamo cez FB - nájdete ju pod menom: Mili obchodik (https://www.facebook.com/miliobchodik/), alebo na internetovej stránke: www.sashe.sk - kde je uvedená pod menom: MiliJanka (www.sashe.sk/MiliJanka).

Tiež ambulantný predaj - rôzne trhy a jarmoky.

© Copyright produktnovohrad